Gedulo ir vilties dienos minėjimas IX forte

Birželio 14 d. – Gedulo ir Vilties diena. Šią dieną Kauno mišrus choras „Saluto“ pakvietė visus prisiminti tai, ko neturime pamiršti, atlikdamas šiuolaikinio britų kompozitoriaus Karlo Jenkinso kūrinį „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“. Kūrinys skirtas naujajam tūkstantmečiui, amžių sandūroje atkreipiantis dėmesį į skausmingus žmonijos išgyvenimus, lydėjusius praeityje. Viena skaudžiausių temų – karai.

Lietuvai ne mažiau skaudūs prisiminimai apie 1941 m. birželio 14 d. prasidėjusias masines represijas, vykdomas Sovietų Sąjungos. Per pirmąsias masinio trėmimo dienas (birželio 14-16 d.) buvo ištremta virš 17 tūkstančių Lietuvos gyventojų, o per 11 trėmimo metų iš Lietuvos ištremta daugiau kaip 130 tūkstančių žmonių. 1940-1952 sovietinės ir vokiečių okupacijos metais dėl teroro ir genocido Lietuva neteko virš 500 tūkstančių žmonių.

Apie ginkluoto žmogaus grėsmę primena ir K. Jenkinso kūrinys, kupinas ir dramatiškų įvairius žmonijos istorijos tarpsnius atspindinčių puslapių, kalbančių apie karų baisumus, ir nušvintantis Taikos, Teisingumo ir Šviesos ilgesiu. Jo išraiškinga muzika ir dinamiškas turinys nepalieka abejingų. Didelį emocinį poveikį pajuto ir pirmieji klausytojai, išgirdę premjerinį šio kūrinio atlikimą Lietuvoje šių metų balandžio 21 d. Kauno filharmonijoje. Belieka apgailestauti, kad Kauno savivaldybės valdininkai, palaikę kūrinio pakartojimo idėją Gedulo ir Vilties dieną ir žadėję finansavimą, šio sprendimo atsisakė. Tačiau tai nesugniuždė choristų ryžto pristatyti šį išskirtinio grožio kūrinį jo dar negirdėjusiems klausytojams.

Atlikimo iniciatoriai kreipėsi pagalbos į iškiliai ir prasmingai muzikai neabejingus piliečius, sulaukdami palaikymo ir tikėjimo, kad kūrinys tikrai suskambės dar kartą. Tik vietoj planuotos šv. Jurgio bažnyčios klausytojai buvo pakviesti į kitą erdvę.

Dar kartą K. Dženkinso „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“ suskambėjo birželio 14 d. Kauno IX forto muziejaus salėje, nes atsirado pagrindinis renginio mecenatas iš Vilniaus! Renginiu susidomėjo užsienio kapitalo įmonė „Elektrobalt“, savo veiklą pradėjusi prieš nepilnus du dešimtmečius būtent Kaune. Visame pasaulyje vertinamo kūrinio, skambėjusio beveik tūkstantį kartų dvidešimtyje šalių, tikrąją vertę suprantantys klausytojai atvyko jo išklausyti net iš kitų miestų, todėl erdvioje salėje sėdimų vietų pritrūko: susikaupę klausytojai sėdosi ant pristatomų kėdžių, laiptelių, bortelių… Koncertas pranoko lūkesčius – Ramutės Štreimikytės vedamas choras “Saluto”, projektui susibūręs orkestras ir solistai, Vitalijaus Šerstabojevo video instaliacijos pasakojo apie žmonijos skaudulius, sukrėsdamas iki širdies gelmių ir versdamas susimąstyti kiekvieną klausantį.

Taip pat buvo renkamos lėšos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projekto „Misija Sibiras ‘12″ įgyvendinimui. Apie šį projektą papasakojo vienas iš jo rengėjų ir dalyvių.

Nebūkime abejingi Tautos praradimams, artimųjų išgyvenimams tremtyje, nebūkime abejingi Lietuvos ateičiai, pabuskime patys ir pažadinkime kitus iš dvasinės krizės.

 

„Išlydėkit varpais tūkstantmečius karų,

Pasitikit varpais tūkstantmetį taikos.

Išlydėkit, kas sena, pasitikit, kas nauja…
Išlydėkite melą, pasitikite tiesą varpais“

(A. Tennyson)Tai žodžiai, nuskambėję kūrinio pabaigoje. Žvelgdami į praeitį, neškime Atminimo Šviesą, būkim geresni ir jautresni, kad skausmas ir sielvartas, kuris buvo, daugiau nepasikartotų.

Muzikologė Gražina DAINAUSKIENĖ

 

 

Atsiliepimai

Atlikėjų atsiliepimai

…kai ketvirtadienį prasidėjo koncertas, supratau, jog tai ta vieta, kur jį reikia atlikti. Klausiau užkulisiuose ir jaučiau kūrinio svorį, skausmą, įtampą. O ir atlikėjai (kalbu apie orkestrą) šį kartą, manau, susirinko dėl muzikos, kas pulsavo viso kūrinio metu. Visa ši atmosfera  padėjo ir mums pajusti kūrinį ir padovanoti klausytojams tai, ką tuo metu galėjome geriausia. Dėkoju Jums už pasitikėjimą. Turiu vilties, kad tai ne paskutinis projektas kartu su Jumis ir Jūsų choru.

…mums buvo žiauriai gera… Dar gera žinoti, kad irgi kažkiek prisidėjom… ir toliau taip!!!

…ačiū Jums, man nedažnai tenka groti tokio grožio muziką, esu laimingas už suteiktą galimybę.

…sveikinu su puikia idėja ir didžiuliu darbu, kuris iš tiesų pasiteisino. Nenuleiskit rankų, eikit į priekį.

…buvo tikrai malonu kartu pakoncertuoti. Sėkmės Jums, tikiuosi, ateityje dar teks kartu bendradarbiauti.

Žiūrovų atsiliepimai

…buvo taip, kaip niekada nebuvo – STIPRU, tai, kas jaudina, drebina, virkdo ir visaip kitaip transformuoja mirtingąjį. Sunku apsakyt, kaip džiugu girdėt “Saluto” taip smarkiai kitokį. Koks fff ir ppp, ech… Emocijos susimaišė, nes muzika, kurią transliuojate yra TOKIA gydanti ir keičianti aplinką, kad būčiau praradus tai, ką radau. 5 metai ir toks brandumas!

… pirmasis atlikimas jau sužavėjo, tačiau dabar – pribloškė! Choro skambėjimas ir spalva idealūs. Koks tai buvo malonumas!

…labiausiai žavėjo choro minkštas garso filiravimas.

… būtų užtekę ir vien tik muzikinio išpildymo, be vaizdų, nes buvo ką paklausyti.

…tikėjausi, kad bus gerai, bet kad šitaip gerai!…